28 Nisan 2010 Çarşamba

Değer dediğin nedir ki?

Amaçlar basittir. Zor olan amaç için biçtiğimiz değerdir çünkü amacımıza ne kadar değer biçersek ona ulaşmamızın o kadar zor olduğunu düşünürüz. Değerli olan şeyler hep zor elde edilmelidir bizim için ya da ne kadar zor elde edilirse o kadar değerlidir diye düşünürüz. Gerçekten de öyle midir, değerli olan zor mu elde edilmelidir?

Peki şu hayatta sahip olduğunuz en değerli şey olan "nefes alma hakkınız" için ne kadar zorluklardan yaşadığınızı söyleyebilir misiniz? Ben söyleyemem çünkü yaşamak için hiç zorluk çektiğimi hatırlamıyorum. Bir gün geldi ve yaşamaya başladım. Sizler de bir gün geldi hayata gözlerinizi açtınız.

Bizim için bu kadar değerli olan bir şey için zorluk çekmediğimize göre, amaç edindiğimiz şeylere biçtiğimiz bu değerler niye? Bu amaca giden yolu belirleyen şey verdiğiniz değer olduğuna göre bırakın amaçlarınız basit kalsın. Bırakın o kadar değerli olmasınlar. Amacınız nasılsa orada duruyor, ona ulaşırken acı çekmediniz, yorulmadınız diye artık onu daha mı az isteyeceksiniz, ya da zor olmadı diye değersiz mi olacak? 

Bir yola çıktığınızda amacınızın yolu bitirmek olduğunuz unutmayın, yolculuk sırasında ne giyeceğinize, ne yiyeceğinize, ne söyleyeceğinize, nereden gideceğinize takılıp amacınızdan uzaklaşmayın... Durun ve düşünün bunu neden yaptığınızı, o zaman çözümler gelicektir aklınıza, o zaman bir bakıcaksınız yolun bir sonu var, amacınızı her hatırladığınızda ona daha çok yaklaşacaksınız...

Amaçlar sizlerin onlara verdiğiniz değerler kadar zor, amaçlar sizin istediğiniz kadar ulaşılmaz... Amaçlar sizin istediğiniz kadar basit ve sizin düşündüğünüz kadar elde edilebilir...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Şimdiden çok teşekkür ederim :)

Katılımınız benim için çok önemli, her zaman beklerim...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...