16 Mayıs 2010 Pazar

"Karar"sızlık

Bir önceki yazımda havaların kararsızlığından dem vurmuştum. Bu kararsızlık halinin insanların yaşadığı kararsızlıkla benzerliği ile doğa ve insanın birbiri ile ne kadar örüntülü olduğundan bahsetmiştim.

Bu gün bu benzerlikten yola çıkarak insan tarafında "karasızlığın" ne olabileceğini tartışmaya açmak istiyorum.

Kararsızlık sadece seçenekler arasında ne yapacağını bilememe hali midir? Yoksa bir karara sahip olamamak mıdır?

Bir karara sahip olmamanın, seçenekler arasında sonuca varamamaktan daha tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Karar verme kişinin kendi içinde başlayan ve yine en son aşamada kendi içinde son bulan bir süreçtir. Aşamalıdır, ilk aşama bir karara varılması gerektiğini fark etme ile başlar. Bundandır ki, seçenekler arasında şaşkın kalan biri, o seçenekleri bile göremeyen birinden daha kararlıdır.

Kişinin karar vermesi gerektiğini fark etmesi gerekir öncelikle, sonra bu karar için ne gibi seçenekler olduğuna bakmalıdır, seçenekler görüldükten sonra kimi sancılı bir süreç yaşar, kimisi daha kolay atlatır ama sonunda hep bir karara varılır. Önemli olan kararın doğruluğu, yanlışlığı, iyiliği, kötülüğü değildir; önemli olan kişinin bir karara varabilecek iradeyi ortaya koymasıdır. Kararlılık son aşamaya varabilmek için, ilk yapılması gerekeni görebilmektir.

Verilen kararın uygulamaya konulması ise artık kararsızlığın konusu değildir. Kişi bir karar sahibir, o artık kararsızlıktan kurtulmuştur. Kişinin bu saatten sonra yapması gereken, verdiği kararı yerine getirebilmek için ne gibi yeni kararlar vermesi gerektiğine karar vermesidir.

"Karar"sız kalmamanız ve her zaman bir karara doğru ilerleyecek kararlılıkta olabilmeniz dileğiyle...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Şimdiden çok teşekkür ederim :)

Katılımınız benim için çok önemli, her zaman beklerim...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...