18 Mayıs 2010 Salı

Kim Ressam Olmak İster?

Hayallerimizden ne zaman vazgeçtiğimiz sorulur oldu bize. Şehir hayatının karmaşası içinde büyürken, çocukluğumuzun en güzel kaçamakları olan hayal kurduğumuz anlardan ne zaman uzaklaştık bu kadar.  

Kişisel gelişimcilerin üzerine oynadığı bir sorudur. Sorarlar size, böyle bir durursunuz, düşünürsünüz ve dersiniz ki "Gerçekten ne zaman bıraktım hayal kurmayı?". Sadece bu soru üzerine kurulmuş bir reklam filmi var. Son dönemlerde sık sık karşımıza çıkan ve kendimizi sorgulatan en basit sorulardan biri. Bu sorunun arkasından sizin yaşadığınız şaşkınlık anını fırsat bilen konuşmacı "Artık hayallerinizi gerçekleştirme zamanı" der. Evet dersiniz, oradan çıktığınız da içinizdeki enerji ile dünyaları devirebilirsiniz. Sonra bu enerji azalır ve siz hayalsiz dünyanıza geri dönersiniz ve bir daha bu soru ile karşılaştığınızda "Bizden geçti artık" dersiniz. 

Hayal kurmanın yaşı yoktur, istediğiniz an, istediğiniz gibi düşleyebilirsiniz. Fakat hayalleri hayal yapan onların "gerçekleşemeyecek" olduğunu bilmemizdir. Hayalleri hayal yapan ulaşılmazlıkları ile parlamalarıdır.

Hayallerinize ulaşmaya çalışmayı bırakın, onlara ulaşamazsınız. Ulaşmanız gereken hayalleriniz değil hedeflerinizdir. 

Kendinize koyduğunuz hedeflere bir bakın, ne kadarı hayallerinizle aynı. Hayallerinizden ilham alırsınız ama aynısını gerçekleştirmek değildir hedefiniz. Hayalinizde üstü açık bir araba düşlersiniz ama sonra içinde rahat edebileceğiniz bir araba almayı kendinize hedef edinirsiniz. Bu demek değildir ki, hayallerinizden uzaklaşıyorsunuz, sadece onları gerçekleştirilebilir bir forma dönüştürüyorsunuz. 

Bana hayal kurmanın özgürlüğünü hatırlatan sevdiğim, "Hayal değil, hedef koyacağım." dedi. Hayalleri hala onunla ama onların neden olmadığını düşünmekle vakit harcamak yerine, onlardan aldığı ilhamla hedeflerini çiziyor ve diyor ki, "Kendi hayatımın ressamı olacağım.

Benim en güçlü ilham kaynağım bir konuyu daha netleştirmemi sağladı. Siz de ondan ilham alın, bırakın hayalleriniz orada dursunlar, siz hedeflerinizi yapmak için çalışın. Kim bilir belki bir gün o üstü açık araba ile saçlarınızı rüzgara teslim ederken, sahip olduklarınız için şükrediyor olursunuz...

2 yorum:

  1. çok sevdim bu yazıyı... hayalperest bir realisti tanımlamak için yazılmış sanki:) yani olması gereken de budur zaten.

    YanıtlaSil
  2. Sihirli Kurdele; tam düşündüğüm şeyi sen iki kelime ile anlatmışsın :) anlaşıldığıma sevindim, teşekkür ederim..

    YanıtlaSil

Şimdiden çok teşekkür ederim :)

Katılımınız benim için çok önemli, her zaman beklerim...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...