23 Mart 2011 Çarşamba

O işler öyle olmuyor...

Kötü bir inanç, her şeyi en iyi senin ya da senin güvendiklerinin bildiğini sanmak. Biraz kontrol manyaklığına, biraz gereksiz güvene, biraz da gereksiz güvensizliğe götürüyor insanı. Çevredeki her şeyi kontrol etme, düzeltme, uyarma, eleştirme ihtiyacı doğuruyor. Senin söylediklerin veya güvendiklerinin söyledikleri, diğerlerinin önüne geçiyor. Sonra ne oluyor? Kendini yıpratıyorsun, sen yoksan işler yürümeyecek diye harap oluyorsun, kimselere güvenmiyorsun, birilerine fazla güvendiğin için başka birilerini gücendiriyorsun, deneyimlemediğin ama bir şekilde bildiğin şeyleri deneyimleyene göre daha iyi bildiğini sanıyorsun, eleştiriyi kaldıramıyorsun ama herkesi eleştirme hakkını çoktan beridir elinde tutuyorsun. 

Madem her şeyi bildiğini sanıyorsun, ilk önce bilmen gereken "her şeyi bilemeyecek" olmandır. Sonra yapman gereken, başkalarının da senin kadar hatta yeri geldiğinde senden daha fazla bilebiliyor olduğunu kabullenmektir, "deneyim, tecrübe" denince senin bilginin bir hiç olabileceğini kavramaktır. 

Kimi zaman o çok bilen taraf oluyoruz, kimi zaman o çok bilen tarafın karşısındaki oluyoruz. Tarafsız kalamıyoruz, elbet bir tarafı oynuyoruz. Kimi zaman her iki tarafında seçtiği rol aynı oluyor, bilmediğine inananlar karşılaşınca ortaya bilgi çıkıyor, bildiğine inananlar karşılaşmıyor, çatışıyor... 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Şimdiden çok teşekkür ederim :)

Katılımınız benim için çok önemli, her zaman beklerim...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...