28 Nisan 2012 Cumartesi

Metrobüs insanları


Bu yazıyı kıştan beri tasarlıyordum ama bir türlü sizlerle buluşturamamıştım ama şimdi hazır şu şahane reklam gündemdeyken ben de metrobüs gözlemlerimi paylaşayım istedim.

Karşınızda metrobüs insanları (Bu noktada Teoman'dan İstasyon İnsanları şarkısını gönderiyorum tüm okuyucularıma)

1- Kapıyla beraber kapananlar: Kendini son dakikada araca atıp, kapıların kapanmasına engel olmayacak şekilde içeriden kapıya tutunarak salınan ve kapıyla beraber aracın içindeki yerlerini alanlar. Bu grup genellikle erkeklerden oluşuyor. 

2- Benciller: Yine son dakikada araca binmiş ama aracın doluluğundan dolayı kapıyla beraber kapanma şansını yakalayamayarak kapıların kapanmasını engelleyenlerdir. Kapılar tekrar tekrar açılır kapanır ama o kişi inatla vazgeçmez ve metrobüsten inmez ama kimi zaman içeriden birinin isyan edip araçtan inince boşluğu doldurmasıyla kapılar kapanır ve yola çıkılır. 

3- İttirikciler: Özellikle boş araçlara binilen ilk duraklarda yaşayan bu yolculuk insanları kapılar açılır açılmaz inanılmaz bir kuvvetle önlerindekini ittirerek tsunami etkisiyle kapı önünün araca dolmasını sağlarlar. Bunlar araçtan inmek istediklerinde de aynı şekilde kapının önünde inmek için bekleyenleri kapıların açılmasıyla durağa doğru savurarak kapı önünün boşalmasına yardımcı olurlar. 

4- Öncüler: Yine boş araçların geldiği duraklarda kapı yerlerini öğrenerek kapı önünde dikilen ve bir sonraki boş araç geldiğinde oturmak için bekleyenlerdir. Ana durak olmayan ama yoğunluğundan ötürü özellikle işe gidiş-geliş saatlerinde boş araç gönderilen ara duraklarda (Örneğin Uzunçayır) bu öncüler ciddi sıkıntılar yaşatabilirler. Boş araç gelecek diye kaptıkları en öndeki yerlerinden bir adım dahi geri gitmemek için kendilerini sarı çizgiye çiviledikleri için dolu gelen araç olduğunda bu kişileri aşıp yolculuğa başlamak baya zor olmaktadır. (İtiraf ediyorum Uzunçayır'da sabahları "öncü" olduğum çok olmuştur ama ne yapayım kitap okuyarak gitmek çok güzel oluyor.)

5- Sıkışıkçılar: Bu kişilerin ruhunda biraz "benciller" biraz da "ittirikçiler"den bir parça bulunur. Tıklım tıkış aracın kapı ağzında durup "Arkadaşlar biraz ilerleyelim." diye içeri seslenirler ama sesleri önlerindeki insan duvarına çarpıp kendilerine geri dönmesine rağmen inatla kendilerini içeri sıkıştırırlar, bu kişiler ileri sıkıştırma güçleri ile "kapıyla beraber kapananlar"dan bir nebze daha şanslı olurlar ve kapıyla aralarında 30cm boşluk kalır. 

6- Stratejistler: Yine boş araçların geldiği duraklarda bulunan bu metrobüs kullanıcıları daha araç yaklaşırken  oturacakları koltuğu gözlerine kestirirler ve kapılar açıldığı gibi hedefe kitlenmiş çita gibi koltuğa doğru hızla atağa geçerler. Stratejistlerin bir çoğu "öncüler"den çıkar. (Evet itiraf ediyorum favori koltuklarım var.)

7- Asabiler: Özellikle boş araç gelince o kargaşada oturamayan veya binerken kapıda sıkışan veya kimi zaman ortada geçerli bir sebep yokken çığıranlardır. Genellikle kadın olurlar ve muhatapları da kadın olur. (Tacizleri ayrı tutuyorum)

8- Cıkcıkçılar: Kalabalığa bakıp itiş kakış anlarını kınayan gözlerle izleyenler. 

9- Sabırlılar: Boş metrobüs gelene kadar sakince bekleyenler. 

10- Sarı Çizgiciler: Sarı çizginin neden orada olduğunu hiç anlayamayan, bırak sarı çizgiyi geçmeyi kaldırımdan inip aşağıda aracı bekleyerek metrobüsün açıkta yanaşmasına sebebiyet vererek kargaşayı artıranlar. 

11- Şaşkınlar: İlk defa metrobüs kullanacak olup durağa geldiklerinde araçların durdukları yönlerden dolayı aklı karışıp hangi taraftaki araca bineceğini şaşıranlar. 

Benim metrobüs insanlarım işte böyle, bakın bakalım siz hangisisiniz? 

Konumuzu özetleyen video da Hayrettin'den gelsin, işte gerçek metrobüs halleri: 

3 yorum:

 1. :))) Pek metrobüs kullanmıyorum ama bu yazıyla gözümde canlandırabildim. Fenerbahçe maçına giderken binmiştim. O apayrı bir maceraydı:) Bir de metrobüsün benim için ve Beylikdüzü Halkı için başka bir önemi var:)) Daha doğrusu inşaatının... Buraları o inşaat yüzünden perişan. Geçen 29 Ekim'de açılacaktı güya ama önümüzdeki 29 Ekim'de bile açılabilir mi bilmem:(

  YanıtlaSil
 2. blogunu çok sevdim bana çok eğlenceliymiş gibi geldi takipteyim artık bana da beklerimm :D
  http://coralsfashion.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 3. Sezer; metrobüs yolculuklarının hepsi bir maceradır zaten ;)

  Mercan; çok teşekkür ederim. Hemen bakıyorum sana ;)

  YanıtlaSil

Şimdiden çok teşekkür ederim :)

Katılımınız benim için çok önemli, her zaman beklerim...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...