20 Mayıs 2013 Pazartesi

-yor olmamak...

Bir kaç senedir güzel Türkçe'miz ne yazık ki İngilizce'nin altında eziliyor... 

Uluslararası firmalardan sonra Türk firmaları içerisinde de hızla yayılan İngilizce terimlerin günlük konuşma diline yansımasına alıştık. Terimlerin İngilizce kullanımı yeterince sinir bozucuyken bir de üzerine yepyeni bir zaman yarattık. 

"-yor olacağım" diye kullanılan zamanın Türkçe'de karşılığını, hangi dil bilgisi dersinde öğrendiğini bilen hatırlayan var mı? Yok ne yazık ki. Çünkü öyle bir zaman "şimdilik" Türkçe'mizde yok. Onun yerine gelecek zamanında kullanılan "yapacağım" "okuyacağım" "olacağım" var... İngilizce'deki "Future continuoues tense" karşılığı olan "-yor olacağım" ilk kim tarafından kullanılmaya başlandı bilmiyorum ancak önümüzdeki yıllarda Türkçe dil bilgisi derslerinde gelecek zaman çeşitlerinden biri olarak karşımıza çıkarsa hiç şaşırmayacağım. Tabi bu şekilde bir Türkçe zamanı olarak kabul görürse kullananlara söyleyecek bir lafımız olamaz ama şimdilik bu kullanımın kurallar dışı olduğunu unutmasak iyi olacak...

Bu konuda hassasiyet gösteren bir tek ben değilim tabi ki... Eczacıbaşı bence bu konuda muhteşem bir savaş başlatmış ve şirket içerisinde çalışanlarına farkındalık sağlamak adına güzel bir uygulamaya imza atmış. 
Haberi okuyunca paylaşmak ve sizleri de bu konuda hassas davranmaya davet etmek istiyorum. 

Türkçe'yi unutmamamız dileğiyle... 

1 yorum:

  1. bende bloguma ve çekilişime herkesleri beklerim
    http://nursfashion.blogspot.com/2013/05/cekilis-varrr.html

    YanıtlaSil

Şimdiden çok teşekkür ederim :)

Katılımınız benim için çok önemli, her zaman beklerim...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...